Мислите и емоциите действително влияят на здравето


Според изследвания, емоциите, които изпитваме и изразяваме свободно, са склонни да текат леко, без да оказват негативен ефект върху здравето ни. От друга страна ,скритите емоции / особено страховете и негативните мисли/ ,могат да отнемат умствената ни енергия, да повлияят негативно на тялото и да доведат до здравословни проблеми във визическо измерение. Затова е много важно да разпознаваме нашите мисли и емоции и да сме на ясно с ефекта, който имат върху нашето тяло, поведение и дори върху взаимоотношенията и междуличностните ни връзки.

Отрицателните мисли, нагласи и чувството на безпомощност, могат да създадат хроничен стрес в организма, който разстройва хормоните, изчерпва мозъчните химикали, с помощта на които генерираме чувство на щастие и удовлетвореност, и уврежда имунната ни система. Хроничният стрес всъщност може дори да намали продължителността на живота ни. Лошо управляваният или потиснат гняв например, също е свързан с редица здравословни състояния, като хипертония, сърдечно-съдови заболявания, храносмилателни разстройства, инфекции и цялостен спад в жизнените функции.

В ежедневие на стрес, хората вече сме така препрограмирани, че механично се намираме в отбранително състояние срещу заплахи и други негативни фактори в живота ни. Сякаш всичко ни влияе така, че да сме склонни да даваме приоритет на лошото пред доброто.

Барбара Фредиксън, изследовател по позитивна психология в Университета на Северна Каролина, провежда експеримент, като разделя група хора на пет по-малки групи. На две от тях са показани филмови клипове, които създават положителни емоции, третата група гледа клипове, които не предизвикват емоционална реакция, а на последните две групи са показани клипове, чрез които у хората да се предизвикат отрицателни емоции. След експеримента, участниците били помолени да напишат как биха реагирали в подобни ситуации.

Гледалите положителни видеа участници, успели да напишат значително по-голям брой отговори и следователно резултатите показват, че положителните емоции отварят вратата към изобилие от възможности и идеи, докато негативните мисли ограничават способността ни да виждаме потенциални решения. Това, което е още по-важно, е времето, през което тези отрицателни и положителни емоции влияят на нашето мислене. Нашите мисли могат да повлияят на начина, по който се справяме с трудностите в живота на по-късен етап, или казано с други думи, начинът, по който мислим сега, ни помага да видим възможностите утре.

За да отработим тази механизирана пристрастност към негативното, Барбара Фредриксън предлага да се опитаме да почувстваме три положителни емоции за всяка отрицателна. Тя твърди, че това може да бъде направено умишлено за тези от нас, които са по-малко „свързани” с позитивната страна на живота, докато не стане рутинен процес. Тези положителни емоции буквално ще преобърнат физическите ефекти на негативността и ще изградят повече психологически ресурси з апо-добър живот. От тук идва и идеята за това, че ако мисълта има способността да ни разболява, то би трябвало да има способността и да ни лекува!

Първопричини за психосоматични симптоми:

Да припомня какво е психосоматика. Най-общо казано, психосоматичните заболявания са медицински състояния, които имат психическа причина, т.е. включват както тялото, така и ума. Следователно всяка болест, която има умствен или емоционален произход, се нарича психосоматична.

От древни времена хората са усещали, че емоциите и здравето са свързани.

В нашето съвремие, дори конвекционалната медицина приема, че най-малко 75% от физическите неразположения имат своята емоционална основа, тоест физическата болка води своето начало от някаква психическа или умствена причина.

Най-масовият пример е, че натрупани емоции като гняв, страх, тревожност често водят до психосоматични проблеми като мигрена, диабет, язва, болки в гърба и др.

Основно трябва да подчертаем, че психосоматичните заболявания имат дълбок индивидуален и вътрешен корен. Единствено, когато открием какво стои зад дадения симптом можем да се справим, или да предотвратим появата на физическата болка.

Кои са най-срещаните заболявания, причинени от психологически проблеми?

Най-яркият пример за такова заболяване е бронхиална астма. Лекарите по цял свят търсят нови начини за лекуване на тази паталогия, но всъщност в повечето случаи изцелението опира до там да се разреши вътрешния конфликт на пациента. Този подход е основен и за –учестено повърхностно дишане, хронична хипертония, кардионевроза, исхемични сърдечни проблеми, инфаркт на миокарда, аритмия. Тези болести в почти всички случаи могат да се излекуват с психотерапевтично въздействие, без употреба на лекарства.

Два въпроса са важни и повлияват на състоянието:

– Какво тази болка/състояние ми пречи да направя?

– -Каква функция изпълнява мястото, което ме боли-каква е символиката зад физическия сомптом?

Един пример със студент на който му предстоят изпити, но е запланувал екскурзия. Става така, че ден преди да тръгне, студентът пада и си навяхва сериозна крака. Болката му пречи да ходи и няма как да отиде на екскурзията. Това събитие или инцидент се случва очевидно да вкара потърпевшия в „правилния коловоз”. Но тук трябва да кажем кой е казал, че това е правилния коловоз.? Очевидно това е личното подсъзнателно виждане на студента, заради което се е стигнало до инцидента. Случката осветява вътрешния му конфликт-че ще пътува, вместо да учи за изпити. Обикновено хората, които не изпитват вина, не попадат в инциденти и не се самонараняват. Дали става дума за личното виждане на студента „трябва да учиш, а не да се забавляваш”, или за наследен стереотип от родителите, обществото…

Най-много имаме от Луиз Хей. В трудовете си тя основно разработва теорията, че лошите мисли и емоции, които човек има, допринасят за разрушаването на тялото му на физическо ниво и провокират появата на болести.

Като психолог съветвам всеки ден да се отделят по 20 минути за самоанализ. Важна стъпка е и да се дистанцирате от някои фактори в заобикалящата ви среда. Отърсете се от влиянията и отстоявайте индивидуалността си. Това ще ви помогне да се отървете от излишното и да разберете истинските си нужди, да навлезете по-дълбоко в душата си, за да разберете ясно кой е аспекта, който влияе негативно на вас и на живота ви в тази обстановка.

Приемайте и негативните емоции. Едно и също събитие може да бъде добро за един и пълна разруха за друг, от нас зависи какъв етикет ще му сложим.

Много духовни учения все ни убеждават, че трябва да сме положителни, трябва да сме щастливи и като цяло думата трябва играе ключова роля. Сякаш вече сме се пристрастили към имитацията на положителни чувства. До какво води следването на този светоглед в крайност, освен до неспособност да се справяме с отрицателните емоции. Дори заклеймяваме като враг-тъгата като парализа, гневът който изкарва извън кожата-това не е прилично, омразата наранява, значи ще я покрием….В крайна сметка, преглъщаме, отминаваме и се стараем бързо да ги забравим. Именно това обаче е най-прекия път да прехвърлим емоционалното си бреме върху физическото си тяло, под формата на болести. Обърнете внимание, че така наречените отрицателни емоции не означава да се предадем пред тях и да допуснем те да вземат превес в личността ни и да ни разрушат. Съвсем не, тук става дума да признаем съществуването им, да ги разберем. Те много често идват като помощник, за да изкарат наяве част от нас, която трябва да видим. Обикновено човек изпитва силен гняв, когато види в околните някоя своя черта, която не си признава, не забелязва, или твърде много потиска…Така, че полезно за нас е да отдадем дължимото и на така наречените „лоши чувства”, те със сигурност има какво да ни покажат, и има защо да се появят.

Трудностите могат да бъдат и предизвикателство.

Основната психологическа работа над себе си е да се вглеждаме в смисъла на предизвикателствата и да търсим каква причина стои зад тях. Би било от полза да мислим за тези проблеми като за ребус, а не да гледаме на тях като задънена улица или неуспех.

Това което на пръв поглед изглежда като край е нова възможност, която отвежда към нов етап. Знаете ли, че японския йероглиф за „криза” и „възможност” е един и същ? Кризата съществува, за да преминете през нея и да видите нови възможности от другата страна.

Някои хора прекарват целия си живот в търсене на чуждото внимание. Те се нуждаят от него като от кислород, защото в противен случай се чувстват изгубени и незначителни и щом получат желаното признание или видят, че близките им ги ценят, самочувствието им веднага се повишава. Но този вреден навик става пречка на развитието на емоционалната устойчивост, тъй като ни прави зависими. Това. От което се нуждаем, не е вниманието на другите, а взаимно уважение и личното ни уважение и личното ни уважение към нас самите.

Промяната е част от живота.

Една от характеристиките на емоционално стабилните хора е техният ентусиазъм. Ентусиастите притежават огромна вътрешна сила, коато им дава енергия да се борят, те обичат предизвикателствата. Промяната е част от живота. А човек, който е заседнал на едно масто, в крайна сметка го чака разруха. Хората изгубили ентусиазма си , се нуждаят от нови хоризонти.

Теорията за тясната връзка между психиката, емоциите и всички органи и системи в човешкото тяло, е изследвана в дълбочина от известния руски психолог, хомеопат, психоаналитик- Влерий Синелков.

Съществува таблица на болестите, разработена от Синелков, с помощта на която може да се определи психосоматиката на заболяванията, На този труд не би трябвало да се гледа като на диагноза, а по-скоро като начало на процес. Същинската част е преодоляване на психологичния фактор, който провокира болката. В списъка на Синелков ,ще откриете първопричини за повечето най-разпространени заболявания и каква е тяхната емоционална основа:

Акне-недоволство от себе си.

Алергия-неувереност в себе си, стрес, страх

Апатия-съпротива срещу чувства, страх, омаловажаване на себе си.

Апендицит-страх от живота

Астма-задушаваща любов, потискане на чувствата, страх от живота.

Артрит, подагра-липса на любов от другите, повишена самокритичност, негодувание и гняв.

Безсъние-страх, вина, недоверие

Бели дробове-депресия, скръб, тъга, неуспехи

Болести на краката-страх от бъдещето, травма от детството

Болест на Паркинсон-страх и желание да се контролира всичко.

Бъбреци-разочарование, скука, самокритичност, липса на емоции. Неуспех.

И др.

Високо кръвно-притеснение за миналото.

Гуша, щитовидна жлеза-омраза, жертва на нараняване, страдание, блокиране.

Диабет-желание да се контролира живота на другите…..

За консултация и анализ във връзка с вашия емоционален живот и склонността към определени заболявания се провежда след записан час на тел: 0887 909 667

Може в кабинета или онлайн.

Цена: 60 минути за 40 лв.

Виолина Райнова-психолог и терапевт.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *