Токсични емоции. Как да ги разпознаем? Как да се справим с тях?


Все по-често чуваме термина „ токсични емоции”, какво означава той?

Вредата от задържането на отрицателни емоции не е просто мираж или някакво абстрактно понятие. Самият израз „ токсична” емоция е именуван така с причина. Неразрешените емоции се улавят от тялото ни, където се натрупват и тлеят, изтощавайки енергията ни, което води до прегаряне, емоционален дисбаланс и в крайна сметка-болести. Когато хронично потискаме емоциите, създаваме токсичност в тялото, ума и сърцето си и тази непреработена емоционална енергия се съхранява в нашите органи, мускули и тъкани. Това води до хронични здравословни проблеми и подкопава цялостното ни благосъстояние.

Негативните мисловни потоци и сигналите, които мозъка пренася от тях към цялото тяло, действително образуват токсини в организма ни и това ни вреди по няколко начина:

Токсичността, образувана от тези мисли всъщност е обвита в мастни клетки и се съхранява в тялото. Това води до натрупване на мастни клетки и на излишни килограми, които вредят на здравето ни в дългосрочен план.

Другият аспект на „вредните” емоции е факта, че токсичността води до възпаления, причиняващи най-малко скованост на ставите, артрит и болка. С две думи, токсичните емоции са наречени така, тъй като действително тровят организма ни и името не е никак случайно.

Реално погледнато обаче тези, които поставят плюс или минус на дадена емоция и я класифицират като положителна или отрицателна сме самите ние. Важно е да се изясни, че няма такова нещо като отрицателни емоции, защото даден проблем причинява задържането на емоцията, а не самата тя.

Всъщност всяка емоция служи на определена цел и при условие, че тя е изразена по подходящ начин, няма да навреди. Проблемът възниква, когато не можем да изразим емоциите и чувствата си и да ги освободим от тялото. По този начин химическата реакция на емоцията остава в организма и започва да го интоксикира.

Като негативни емоции можем да класифицираме чувството на гняв, вина, срам, безпокойство, страх, самоомраза, съжаление, горчивина и негодувание, тъга ,или казано по друг начин, чувства, които не носят никакъв положителен принос за живота или психическото ни благополучие. Това са всички токсични емоции, които са вредни не само за нас, но и за всички около нас. Когато не бъдат контролирани, токсичните емоции, могат да повлияят на нашето психическо и физическо здраве.

Родени сме като емоционални същества, които да изразяват емоции свободно и открито. Някъде по пътя обаче много от нас са се научили да потискат емоциите, особено онези, които се смятат за „отрицателни”, за да се впишат, да спечелят любов или да бъдат приети. С оглед на това е изключително лесно да открием, че изпитваме токсични емоции, именно защото всеки от нас много добре знае какво прикрива и какво го терзае вътрешно. Хората не общуват по между си само вербално , а също и енергийно. Казано по друг начин, дори в мълчание, в случай, че просто седите с даден човек в празна стая без да контактувате вербално, вие извършвате енергообмен. Вашата енергия, контактува с енергията на другия човек и приема и отдава емоции, идеи, мисловни модели и програми на поведение. Затова е изключително да избираме хората, с които общуваме или сме в контакт. Нали знаете израза: „ С какъвто се събереш такъв ставаш”?

Избирайки добри, позитивни хора, с по-чиста енергия във вашия личен кръг на семейството, партньор и приятели, това означава, че на подсъзнателно ниво и вие бихте придобили по-позитивни модели на мислене и поведение, без дори да подозирате за това. Тук заляга и идеята за важността на средата, в която даден човек функционира и това важи с пълна сила и в положителен и в отрицателен аспект.

Както младежите, които лесно се влияят от различни течения в модата, например. Това е така заради желанието на даден човек да се впише в обществото и страха да не бъде отхвърлен от стадото. Истината ,както казахме е, че всички ние понякога крием емоциите си. Преструваме се, избягваме и отричаме неудобните емоции в опит да се самосъхраним, като защитен механизъм или просто, за да бъдем харесани, но понякога това е и причината да генерираме негативни, отровни и токсични емоции, само и само, за да имаме с кого да общуваме, дори и в негативен аспект и да избегнем чувството на отхвърляност и самота. Хубавото е, че в някакъв момент настъпва осъзнаване и когато забележим, че негативността в дребните детайли в ежедневието започне да вреди и на здравето ни, ще се замислим за това от къде е дошла и как е успяла трайно да се настани в живота ни.

Как да се справим с токсичните емоции?

Щастието и проявата на доброта също са заразни.

Един от начините когато генерирате вече токсични емоции е да се огледате в най-близките си хор. За всеки „щастлив” приятел, който имате, шансовете ви да бъдете щастливи се увеличават с почти 10 процента. Хората сме склонни да привличаме в живота си мислите и емоциите, върху които се фокусираме и чрез тях да сътворяваме реалността си. Освен това примитивният инстинкт да имитираме израженията, езика на тялото и речта на нашите спътници ни прави още по-податливи на „ улавяне” на емоции от хората, с които общуваме най-често. Ясно е, че нашите емоции влияят на хората около нас и хората около нас влияят на нашите емоции. Естествено ,ако се оградите с хора, които са негативни с токсични емоции, вие ще започнете да се приравнявате с тях. Обратно ,ако прекарвате време с хора ,които се фокусират върху радостта, благодарността, щастието и други положителни емоции, ще откриете, че собствените ви мисли и емоции , съответстват на тях. Затова внимавайте с кого общувате. Искате или не искате вие попивате от моделите на хората, с които комуникирате ежедневно, и понякога това води до развиване на сходни с техните болести. Вие избирате кого да пуснете в дома си. Каква музика да пуснете, каква програма ще се гледа по телевизия. Факторите на околната среда също влияят върху емоционалното състояние и да станат причина за различни физически и емоционални неразположения.

След натоварен ден можете да прекарате време с позитивно настроени приятели, да слушате ободряваща музика, да гледате забавно шоу, да четете мотивираща книга или да правите нещо ,което ви прави по-малко стресирани, да пренастройка на мислите ,на положителна честота, да намалите риска от токсични емоции ,а от там и последващите ги заболявания.

Ако задълбочим нещата и разгледаме токсичните емоции, предизвикани от заспали и непреработени вътрешни конфликти, които тлеейки с години, ни правят все по-нещастни и все по-болни.

Често хората по една или друга причина премълчават даден проблем, конфликт, обида или друга негативна емоция. За съжаление обаче това не е решението. Негативната случка или емоция всъщност остава в нашето тяло и информацията продължава да се съхранява на подсъзнателно ниво. По този начин не само нашият ум, но и нашият организъм се превръща в заложник на вътрешните ни конфликти.

С времето дадена случка или емоция избледнява, но негативния отпечатък остава в съзнанието. Излъчвайки отрицателни сигнали към клетките, неглижираните травми и потиснати проблеми наистина могат да ни разболеят на физическо ниво. В някои случаи индивидът може да има физически прояви и симптоми на своите вътрешни конфликти.

През повечето време вътрешните конфликти не са физически очевидни, но могат да причинят голямо физическо страдание на човека, който ги преживява. Необходимо е възможно най-бързо да се намерят решения на конфликтите от такова естество, тъй като те могат да имат опустошителни ефекти върху цялостното здраве на организма. Според проучвания, туморните и ракови заболявания имат връзка с непреодоляна травма или обида. Проблемите със слуха идват от убеждението „Не искам да те слушам”, или чувството за отрицание на дадена негативна ситуация. Проблемите с гласа или 5 чакра-гърлена, са от неизказани чувства и емоции, а цялостно погледнато, почти за всички по-сериозни болести, основен виновник е страхът. Невъзможността за създаване на поколение стана все по-често през последното десетилетие. Вътрешният страх от това да бъдем родители и да имаме деца, както и притеснението дали сме избрали правилния партньор за наш спътник в живота създават пречки в зачеването и износването на плода. В тези случаи лекарите не намират причина за проблема, отчитат като клинично здрави и двамата потенциални родители, но всъщност проблем има и той много вероятно се дължи на страх и потисната травма. Ако се вслушаме в тялото си, можем да открием къде се корени проблема и без помощта на доктор.

Неглижирана травма, негативно убеждение и дори негативна програма, предадена от нашите близки чрез ДНК-това са основните аспекти, над които трябва да работим, за да сме здрави, щастливи и да живеем живота си в радост и изобилие. Дори убеждения от рода на „В моето семейство всички страдат от това заболяване” може да ви изиграе лоша шега. Затова не забравяйте, че тялото ви непрекъснато „подслушва” мислите ви и ги записва точно по начина, по който минават през главата ви, а след това ги материализира буквално и на физическо ниво.

Вътрешните травми и конфликти могат да бъдат разрешени с различни техники за справяне.

За подробен анализ на вашето физическо състояние в следствие емоционалния ви заряд и за справяне с травмите , може да запишете консултация и психотерапия при Виолина Райнова на тел: 0887909667

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *